Drukuj

Edukacja globalna

Wszystko sprowadza się naprawdę do tego:
całe życie jest ze sobą powiązane.

Jesteśmy złapani w sieć wzajemności, z której nie można uciec, włożeni w jeden worek przeznaczenia. Cokolwiek dotyka kogoś bezpośrednio, wpływa na nas pośrednio. Zostaliśmy stworzeni do życia razem z powodu współzależnej konstytucji rzeczywistości. Czy pomyślałeś kiedyś, że nie możesz wyjść rano do pracy bez bycia zależnym od większości świata? No właśnie, czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Skąd pochodzi kawa w twoim kubku? Skąd się wzięła gąbka? Jakim cudem trafił na twój stół bananowy jogurt? I zanim skończysz śniadanie, już zależałeś od ponad połowy świata.

Edukacja globalna odkrywa i tłumaczy zależność otaczającej nas rzeczywistości. Poruszając zagadnienia w aspekcie globalnym, jednocześnie pokazuje ich lokalny wymiar. Kształtuje umiejętność krytycznego myślenia i refleksji, dzięki czemu uczniowie i uczennice zyskują poczucie współodpowiedzialności za świat. Dzięki edukacji globalnej młodzi ludzie:

  • mogą zrozumieć zależności łączące ludzi na całym świecie, w szczególności zależności między globalną Północą, a globalnym Południem
  • rozwijają poczucie empatii, poznają praktyczne znaczenie tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka
  • zyskują umiejętności niezbędne do podejmowania wspólnych działań promujących wartości, które sami uznają za ważne. 

Kontakt


Liceum w Kamienicy Polskiej
ul. A. Ferensa 12
42-260 Kamienica Polska
tel. 34 3273-229
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Filmowo

Najnowszy klip prezentujący naszą szkołę

  

60-lecie szkoły - Z kroniki szkolnej cz. I (z trzech)

Pozostałe: część II, część III

Projekty, projekty, projekty