Drukuj

Kalendarium wydarzeń z życia liceum

Kalendarium

7 kwietnia 1945 r. Pierwsze posiedzenie Rady Pedagogicznej

9 kwietnia 1945 r. Oficjalne otwarcie Prywatnego Gimnazjum Ogólnokształcącego Komitetu Rodzicielskiego w Kamienicy Polskiej

12-13 lipca 1945 r. Pierwsza klasyfikacja uczniów

1947 r. Dyrektorem zostaje Adam Ferens

grudzień 1948 r. Zarząd Komitetu Rodzicielskiego zwraca się do Komitetu Okręgu Szkolnego w Kielcach z prośbą o upaństwowienie szkoły

maj 1949 r. Pierwszy egzamin dojrzałości w liceum

1951 r. Zmiana nazwy na "Społeczne Gimnazjum w Kamienicy Polskiej"

Czytaj więcej: Kalendarium wydarzeń z życia liceum

Drukuj

Janina Domagalska - założycielka liceum

Janina Domagalska urodziła się 8 grudnia 1903 w Kamienicy Polskiej. Początkowe nauki pobierała w domu. Później uczęszczała do Gimnazjum w Częstochowie. Tam jednym jej kolegów był Stefan Korboński, późniejszy przedstawiciel Rządu Krajowego podlegającego Rządowi RP w Londynie. Następnie uczęszczała do Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Warszawie, które ukończyła w roku 1926. W latach od 1926 do 1931 uczęszczała na Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Warszawskiego. W 1931 r. otrzymała dyplom magistra filozofii w zakresie nauk historycznych i rozpoczęła praktykę nauczycielską w Gimnazjum św. Stanisława w Warszawie przy ul.Traugutta. Po zakończonej praktyce zdała egzamin nauczycielski otrzymując dyplom nauczyciela. Pracowała w Gimnazjum, oraz w latach 1930-1939 w Początkowych Szkołach Żołnierskich w Garnizonie Warszawskim z ramienia Polskiego Białego Krzyża jako wykładowca historii. W 1931 wyszła za mąż. 28.11.1938 urodziła syna - Józefa. To samo imię nosił jej mąż.

Czytaj więcej: Janina Domagalska - założycielka liceum

Drukuj

Wspomnienia Janiny Domagalskiej

We naszej wsi powstała szkoła średnia, nie było jej bowiem przed drugą wojną światową. Czas tworzenia tej szkoły pamiętam ze wszystkimi szczegółami, tak jakby to było dziś. Przypadek, jak to często bywa, odegrał tu ważną, a może decydującą rolę - przypadek, że znalazłam się we wsi rodzinnej na początku wojny i to, że istniał tu budynek szkolny będący własnością Liceum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie.
Ale to nie przypadek bynajmniej, że właśnie w Kamienicy Polskiej, a nie w żadnej wsi okolicznej zrodziła się myśl założenia szkoły średniej. Kamienica Polska była bowiem - od zarania swych dziejów - wsią przodującą, nie tylko że najzamożniejszą wśród wsi okolicznościowych, ale najaktywniejszą, jeśli chodzi o życie kulturalno-oświatowe, działalność społeczną i polityczną. Ma Kamienica również swoją piękną kartę w walkach narodowo-wyzwoleńczych.

Czytaj więcej: Wspomnienia Janiny Domagalskiej

Drukuj

Biogram - wspomnienie Adama Ferensa

Piękne wspomnienie poświęcił dyrektorowi Adamowi Ferensowi pisarz Marian Brandys, który specjalizował się w ukazywaniu wydarzeń historii Polski poprzez pryzmat losów poszczególnych ludzi, ich postaw i życiowych wyborów. Była to niewątpliwa zasługa jego nauczyciela historii - Adama Ferensa, z którym Brandys zetknął się w Gimnazjum Zgromadzenia Kupców w Łodzi. Tak pisał  o swym nauczycielu w 1966 roku na łamach warszawskiego tygodnika „Świat”:

„Najbardziej fascynował nas jego głos, o przedziwnym brzmieniu, przypominający szmer górskiego potoku, ale kryjący w sobie bogactwo tonów symfonicznej orkiestry, raz zniżający się do uwodzicielskiego szeptu, to znowu wspinający się na szczyty patosu – podobnie jak jego śmiech, który oparł się działaniu czasu, tak samo świeży i zaraźliwy.  Adasia – inaczej go w szkole nie nazywano – zawsze otaczał atmosfera niezwykłości. Przez wiele lat marzył o wyprawie do Egiptu, przyznano mu na ten cel jakieś stypendium , gdy nadszedł wreszcie dzień wyjazdu, odprowadziliśmy naszego ulubieńca na dworzec kolejowy. Dwa dni później składaliśmy mu wizyty w łódzkim szpitalu. Pociąg zdążający w kierunku egzotycznych krajów na pierwszej stacji za Łodzią zahamował tak gwałtownie, że Adasiowi spadła na głowę ciężka waliza.
Był bohaterem zjazdu wychowanków łódzkiego gimnazjum po wojnie. Wiwatom na jego cześć nie było końca. Kierował wówczas owym liceum pod Częstochową, a jednocześnie - wierny zasadom  greckiej kalokagatii - szkolił swych uczniów w jeździe na nartach. Mimo podeszłego wieku był w świetnej formie fizycznej i umysłowej.  

Czytaj więcej: Biogram - wspomnienie Adama Ferensa

Kontakt


Liceum w Kamienicy Polskiej
ul. A. Ferensa 12
42-260 Kamienica Polska
tel. 34 3273-229
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Filmowo

Najnowszy klip prezentujący naszą szkołę

  

60-lecie szkoły - Z kroniki szkolnej cz. I (z trzech)

Pozostałe: część II, część III

Projekty, projekty, projekty